Nigdy nie jest za późno na naukę!

 Brak pieniędzy czyni z ciebie niewolnika.

 finansowa

edukacja

edukacja 

W tym dziale, postaram się poruszyć najważniejsze zagadnienia dotyczące tajemnicy sukcesu. Temat stale będzie uzupełniany. Uwaga, jeśli nie przeczytałeś wszystkich moich krótkich ''lekcji'' z finansów, zrób to teraz, zanim przeczytasz ten tekst.

Lekcje te ukierunkują Twoje myślenie, co pozwoli ci spojrzeć szerzej na zagadnienia znajdujące się niżej. Życzę przyjemnego czytania.

                                                                                                                              Jakub                                


Rozdział 1 Smutna prawda.

"Mówicie prawdę a prawda was wyzwoli" - głosi Pismo Święte, a prawda bywa bolesna.

 Pod lupę weźmy stwierdzenie, iż "nie ma czegoś takiego jak tajemnica sukcesu ani sposób na sukces".
 Najpierw zastanówmy się, co kryje się pod zagadnieniem "tajemnica sukcesu". Dla niektórych jest to ukryta wiedza, którą mogą posiąść tylko nieliczni, a nad wszystkim czuwają źli miliarderzy. Ta opinia jednak nie znosi krytyki - otóż znaczna ilość miliarderów dorobiła się od zera.
 Pytanie brzmi w jaki sposób zwykły człowiek miał by posiąść tą tajemniczą wiedzę. Dla mnie ma czegoś takiego jak tajemnica sukcesu - wszystkie prawa są jasne i znane, ale tylko nieliczni są w stanie sprostać wyzwaniu, które niesie za sobą wiele wyrzeczeń.
 Wszystkie metody które przedstawiłem, nie są idealnym sposobem (bo jak to mówią, ideałów nie ma), jednak znacząco go zwiększają. Edukacja szkolna zniszczyła kreatywność w ludziach, dlatego uczniowie którzy dostawali oceny bardzo dobre pracują dla uczniów trójkowych - co bardzo dobrze opisał Robert Kiyosaki w swojej książce. Jest to jeden z wielu powodów dla których powinieneś starać się być inny, wyjątkowy. Mówiąc wprost - dopasowując się do schematu szkolnego i słuchając posłusznie narzuconych zasad, nie dostaniesz nikim więcej niż przeciętnym człowiekiem.


Rozdział 2 Edukacja szkolna niszczy kreatywność.

 Odpowiednia edukacja (oczywiście nie tylko finansowa), pozwala spojrzeć na świat z wielu perspektyw. Pobudza kreatywność, uczy myśleć oraz podejmować decyzje czyli jest zupełnie inna niż obecna edukacja szkolna realizowana zgodnie z podstawą programową. Sam fakt, że istnieje coś takiego jak podstawa programowa jest niesamowicie smutne. Różnorodność jest kluczem do sukcesu, bo gdy uczymy się wszyscy dokładnie tego samego, zanika w nas umiejętność podejmowania decyzji oraz umiejętność odpowiedzi na trudne pytania. Szkoła uczy odpowiedzi na standardowe pytania, które rzeczywiście czasami są przydatne, ale zazwyczaj są krótko mówiąc nieprzydatne. 
 Uniwersalny program nauczania we wszystkich szkołach to mniej więcej tak, jakby w każdej restauracji było te same menu. Zamiast nauki myślenia, uczymy się całkowicie zbędnych definicji - a co nam po definicji skoro nie wiemy jak ją zinterpretować?
  Najgorsze w tym wszystkim jest to, że bardzo często informacje przekazywane w podręcznikach szkolnych są celowo zakłamane po to, by zmanipulować młode społeczeństwo. Dlatego też, każda nowa, demokratyczna władza tak bardzo bije się o ministerstwo edukacji. Wiadomo - fałszywa historia jest matką fałszywej polityki. Tak samo fałszowane założenia ekonomiczne znacząco wpływają na ludzi. Przykładowo ''jeszcze 150 lat temu oczywiste dla ludzi było to, że ingerencja w rynek przez rząd musi być szkodliwa dla konsumentów, czyli dla wszystkich ludzi (dlaczego tak jest można przeczytać w książkach podanych przez mnie w zakładce książki) a dzisiaj jest zupełnie inaczej.. ludzie się cieszą, jak małe dzieci, gdy państwo coś ureguluje".

 Warto również wspomnieć o tym, że jeśli państwo daje pieniądze musi je od kogoś zabrać. Aby państwo mogło dać człowiekowi 500 złotych, musi zabrać znacznie więcej, na przykład w podatkach. Wynika to z kosztów biurokracji - najpierw państwo zabiera od mieszkańca 500 złotych, a później musi opłacić urzędnika, który te pieniądze zbiera i urzędnika, który te pieniądze daje. Bilans jest ujemny, gdyż państwo daje 500 złotych, a zabiera 500 oraz koszt biurokracji.
 Uważajmy czego się uczymy i szukajmy autorytetów godnych zaufania.


Rozdział 3 Propaganda komunistyczna

 Zasada europejska brzmiała następująco: ''kto nie pracuje ten nie je''. Dzisiaj nastąpiło całkowite załamanie wartości i występuje zasada "kto nie pracuje ten dostaje zasiłki socjalne".
 Rewolucja komunistyczna, która jest w pełnym natarciu, niszczy ludzkie umysły, ponieważ komuniści zmienili taktykę z masowego terroru na masową dezinformację społeczeństwa. Dezinformacja następuje w mediach oraz szkołach gdzie uczy się marksizmu (ideologia komunizmu) oraz leninizmu w taki sposób, aby przypadkiem jakiś uczeń się nie zorientował.
 W szkole jesteśmy kreowani na pracowników-niewolników. Mówi się ciągle o stałej, bezpiecznej pracy i ubezpieczeniu. Nawet rodzice mówią swojemu dziecku, aby zamiast pracy ''śmieciowej'', która tak naprawdę jest jedyną normalną pracą, wybrało stałą pracę z ubezpieczeniem, które zagwarantuje emeryturę i rentę (lub inne zasiłki - również w przypadku śmierci).

 Jest to bardzo przykre, ponieważ w obecnych czasach nawet nasza rodzina jest pod wpływem propagandy, natomiast jasne jest, że ubezpieczenie jest finansowo nieopłacalne. Gdyby było opłacalne, nie byłoby przymusowe. Na logikę, coś co jest przymusowe jest też niekorzystne.
 Tworzenie z ludzi przysłowiowego stada owiec, powoduje tylko to, że wilki mogą więcej zjeść. Prezesi wielkich firm są wilkami, którzy osobiście wspierają taką edukację, ponieważ nie mają żadnej konkurencji.
 Owieczka nigdy nie zabije wilka, a wilk może zabić wiele owiec.


Rozdział 4 ''Rzecz'' droższa od złota

 Nie wiadomo ile nam go jeszcze zostało, a jest dla nas najcenniejszy. Nie wiemy czy istnieje i nie możemy go zobaczyć - chodzi oczywiście o czas.

 Prawidłowe zarządzanie swoim czasem to chyba jedna z najważniejszych umiejętności przy osiąganiu sukcesu, nie tylko finansowego. Gospodarowanie czasu pozwoli Ci dokładnie ''zaprojektować swoje życie", ponieważ umiejętne wykorzystanie czasu ułatwia nie tylko przewidywanie, ale również oszacowanie swoich możliwości.   Przykładowo, wystarczy wyznaczyć sobie odpowiedni czas na naukę, aby zagłębić się w temat, który nas interesuje. Może to być kilka minut lub kilka godzin dziennie - najważniejsza jest systematyczność. Z upływem dni, możesz zwiększać wyznaczony czas nauki, a później zamiast samemu wchłaniać wiedzę, możesz dzielić się nią z innymi oraz wdawać się w dyskusje, które poszerzają zasób wiadomości.

 Według badań przeprowadzonych na ludziach zamożnych, znacząca większość dokładnie planuje swój dzień. Dzięki temu rozwiązaniu mają jasny, wyznaczony cel co ułatwia realizowanie go. W dzisiejszych czasach, czas przelatuje nam jak piasek w dłoniach, a my zajmujemy się głupotami.

 Jako liberał, nie uważam, że jestem od tego, aby czegoś komuś zabraniać. Jednak w naszym świecie, zauważalne są błędy o których warto mówić, aby w ten sposób uświadamiać ludzi.
 Współczesny człowiek, mający szybki dostęp do internetu przejmuje się tym co piszą portale plotkarskie - kto się niemodnie ubrał, kto z kim zerwał i kto z kim śpi. W tym samym czasie rząd czasami zabiera nam nawet 83% pieniędzy (wartość oszacowana przez instytut Adama Smitha).
 Wiadomo, że każdy z nas kieruje się innymi wartościami i żyje według swoich zasad. Mimo wszystko myślę, że dla każdego szczęście czy zdrowie to zupełna podstawa, a pieniądze pozwalają to osiągnąć. "Pieniądze dają nam wolność" - czy to nam się podoba czy nie.
 Podsumowując: warto rozpisać sobie plan dnia i zastanowić się czy Twój czas jest odpowiednio wykorzystany. Pamiętaj, że z edukacją finansową jest jak z wchodzeniem na szczyt. Przez długi okres będzie bardzo ciężko, ale etap "schodzenia" to czas, kiedy twoja praca zwraca się wraz z zarobionymi pieniędzmi.


 "Szanuj swój czas, a będziesz dumny z tego jak przeżyłeś swoje życie"  Jakub 


Rozdział 5 "Idealne miejsce do życia"

Otoczenie ma ogromny wpływ na człowieka również dla osoby która zamierza otworzyć własny biznes. Tworzenie biznesu  

TAJEMNICA SUKCESU

czyli to, czego nie dowiesz się od "nauczyciela"

Wstęp..