Spółki z sektora ZDROWIA

Opieka zdrowotna odegrała kluczową rolę podczas pandemii, co jeszcze bardziej potwierdza jej centralną rolę w gospodarce USA i rozmiar jej wpływu na społeczeństwo. Może to przyciągnąć więcej uwagi po przezwyciężeniu pandemii i doprowadzić do powstania bardziej uregulowanego środowiska w celu zapewnienia większego dostępu do opieki zdrowotnej, ponieważ wnioski wyciągnięte z pandemii na temat nierówności w dostępie do opieki zdrowotnej są stosowane.

Kluczową kwestią jest ustalanie cen leków i przystępność cenowa opieki zdrowotnej. Pozostaje to również kwestią nr 1 wśród zagadnień interesu publicznego, co zapewnia stały rozmach polityczny. Kwestia kosztów prawdopodobnie pojawi się ponownie pod koniec drugiej połowy tego roku lub na początku przyszłego. Zwyczajowe podwyżki cen leków w styczniu wykazały średni wzrost o 4,5% dla 600 leków, w porównaniu do 6% dla 639 leków w 2020 roku.

Zarządzenia wykonawcze zostały wydane w listopadzie ubiegłego roku przez administrację Trumpa w celu powiązania podwyżek cen dla 50 leków z cenami płaconymi przez grupę krajów rozwiniętych. Ale przemysł będzie walczyć z zębem i paznokciem w sądach, i nie jest jasne, tak wcześnie w nowej administracji Biden, jak nakazy wykonawcze będą przestrzegane przez. Jednak przemysł farmaceutyczny nie będzie w stanie uciec od tej kwestii, zwłaszcza w przyszłym roku.

Wnioski
Po tym jak w zeszłym roku pozostawał w tyle, indeks S&P Healthcare Index wzrósł o 1% na dzień 1 lutego, w porównaniu do straty S&P 500 wynoszącej -1%. W tym samym okresie Prudent Healthcare zyskał +22%.

Uważam, że ekspozycja na sektor opieki zdrowotnej może być opłacalna w tym roku, chociaż sektor ten pozostanie rynkiem dla zbieraczy akcji. Powyżej wyróżniliśmy grupy branżowe, które naszym zdaniem będą miały największy wpływ na wyniki sektora. Sektor opieki zdrowotnej może być świadkiem cyklicznego wzrostu w miarę ustępowania pandemii i pojawienia się niewykorzystanego popytu. Sektor ten będzie również przechodził pewne istotne zmiany wynikające z doświadczeń zdobytych w trakcie pandemii, co również będzie skutkowało dużymi możliwościami.

Przewidujemy, że w tym roku indeks S&P Healthcare wzrośnie o 10% do 15%, przy czym w przypadku niektórych grup w ramach opieki zdrowotnej zyski będą znacznie większe.

Istnieje znaczna pula obiecujących spółek z sektora opieki zdrowotnej, które mają potencjał do osiągnięcia dużych zysków. Kilka takich spółek, z których niektóre mogą być obecnie lub w przeszłości częścią naszych portfeli modelowych Prudent Healthcare lub Prudent Biotech, to między innymi Pacific Biosciences (PACB), Inmode (INMD), Natera Therapeutics (NTRA), Glaukos (GKOS), Shockwave Medical (SWAV), Myriad Genetics (MYGN), Covetrus (CVET), Inari Medical (NARI), OrganoGenesis (ORGO), Staar Surgical (STAA), Surgery Partners (SGRY) i Alphatec (ATEC). Kilka obiecujących spółek biotechnologicznych znalazło się w zestawieniu Biotech Outlook, a niektóre z nich to Moderna (MRNA), Beam Therapeutics (BEAM), Arrowhead Pharmaceuticals (ARWR), Fate Therapeutics (FATE), TG Therapeutics (TGTX), Arvinas (ARVN), Kodiak Sciences (KOD), BridgeBio Pharma (BBIO), Five Prime Therapeutics (FPRX), Intellia Therapeutics (NTLA), Celldex (CLDX), Scholar Rock (SRRK) i Editas (EDIT).

Inwestowanie w sektorze ochrony zdrowia jest zmienne i obarczone wysokim ryzykiem. Inwestorzy powinni realizować konkretną strategię inwestycyjną preferując podejście portfelowe poprzez inwestowanie w koszyk obiecujących spółek, które mogą pomóc w zarządzaniu ryzykiem i pokonywaniu błędów.

10 lutego 2021