Martwisz się o giełdowy "Crash"? Oto 3 sposoby na przygotowanie się do końca 2020 roku.


Pomimo pozornie nie do pokonania kursów w marcu, jest prawdopodobne, że amerykańska giełda zamknie 2020 r. w pozytywnym terytorium. W ciągu zaledwie kilku tygodni S&P 500 wzrośnie o 14% w stosunku do roku poprzedniego. 

Na tyle trudne do uchwycenia, na ile to możliwe, masowy rajd po gwałtownym spadku jest normą dla akcji, nawet jeśli gospodarka ogólnie pozostaje w recesji. Jednak rynek nie rośnie w górę w linii prostej. Na pewno są wstrząsy na drodze, mini zawirowania i inne niepowodzenia. Oto trzy sposoby na przygotowanie się do następnego.

1. Bądź przygotowany psychicznie na turbulencje
Pamiętasz, jak lataliśmy samolotami? Od czasu do czasu kapitan włączał się do interkomu, aby poinformować Cię o nadchodzących turbulencjach, dając pasażerom trochę czasu na mentalne przygotowanie się. Oto podobne powiadomienie z wyprzedzeniem skierowane do 2021 r .: Turbulencje w pierwszym kwartale nie są rzadkością. Pamiętasz zeszły marzec podczas paniki wywołanej blokadą gospodarek ?

Spodziewam się również przeciwności w pierwszym kwartale 2021 roku. Na półkuli północnej, gdzie mieszka większość światowej populacji, panuje zima, a posezonowe spowolnienie prowadzi do spadku aktywności gospodarczej. W tym roku jest też intryga polityczna, a druga mniejsza runda bodźców (lub ich brak) może być rozczarowaniem. Nie wspominając o tym, że wciąż istnieje "śmiertelny" wirus. Szczepienia przeciwko COVID-19 mogą nie przebiegać gładko. Istnieją rozwiązania logistyczne związane z dostawą szczepionki, które mogą się nie udać i nie wiadomo, ile osób zdecyduje się na szczepienie.

Mówiąc prościej, istnieje wiele powodów, dla których giełda może pójść na marne i oddać 10% lub więcej swojej wartości (definicja „wycofania” lub „krachu” w kategoriach laika). Zawsze mądrze jest być przygotowanym na nieuniknione spadki koniunktury - zanim to nastąpi. Gotowość psychiczna zmniejsza prawdopodobieństwo podjęcia pochopnej decyzji, której później będziemy żałować. Wiedz, że cofnięcie się zbliża, ale bądź zdecydowany pozostać skupionym na długoterminowej perspektywie, zamiast rozłączać się w tej chwili.

2. Zbierz trochę gotówki na swoim koncie
Lubię mieć zawsze pod ręką trochę gotówki (lub ekwiwalent gotówki, taki jak konto na rynku pieniężnym lub krótkoterminowy fundusz obligacji). Jest to niezła ochrona przed zmiennością, ponieważ nie traci na wartości. Ale w jaki sposób oprócz dokonywania wpłat gotówkowych na rachunek inwestycyjny pozyskujesz gotówkę?

Jestem fanem niskch podatków - odchudzania lub wyprzedawania tracących pozycji przed końcem roku - w celu zebrania gotówki. Sprzedawanie tracących pozycji akcji, jeśli odbywa się na podlegającym opodatkowaniu rachunku inwestycyjnym, może zrównoważyć wszelkie zrealizowane zyski i zmniejszyć zobowiązanie podatkowe.
Poza ulgą podatkową, sprzedaż długoterminowych tracących akcji zwiększa środki pieniężne i daje inwestorowi możliwość podniesienia portfela poprzez zakup nowej (lub więcej z istniejących) długoterminowej zwycięskiej inwestycji. Dlatego nawet na koncie m pozbycie się utraconych pozycji inwestycyjnych, które ugrzęzną w długoterminowych wynikach, jest często rozsądną strategią w kierunku maksymalizacji zysków.

3. Przygotuj teraz listę zakupów
Mówiąc o aktualizacji portfela, druga połowa sprzedaży tracących inwestycji to przygotowywanie się do odłożenia pieniędzy z powrotem do pracy gdzie indziej. Częścią zaawansowanej gotowości umysłowej jest wiedza, co kupisz. Czas zacząć tworzyć listę zakupów, aby krach na rynku miał mniejsze szanse przekonać Cię inaczej.

Jak to się mówi, często najlepszy zakup znajduje się już w Twoim portfolio. Zwycięzcy długoterminowi mają tendencję do ciągłego wygrywania i zwiększania zwrotów z inwestycji w czasie. A technologia - wraz z firmami, które ją dobrze wykorzystują  wygląda na szczególnie dobrze przygotowaną, by dobrze sobie radzić w nowej erze cyfrowej, którą pomógł COVID-19.

Niektórzy z moich ulubionych długoterminowych zwycięzców już niedawno wycofali się, jak na przykład salesforce.com (NYSE: CRM) po ogłoszonym przejęciu Slacka. Akcje płatności cyfrowych, takie jak Visa (NYSE: V)  kolejny z moich długofalowych zwycięzców - wciąż wracają do trybu wzrostu i powinny z czasem nadal korzystać ze świeckich trendów wzrostowych. PayPal (NASDAQ: PYPL) to kolejny system, który rozwijał się nawet podczas pandemii ze względu na nadmierne uzależnienie od handlu elektronicznego. A skoro mowa o handlu elektronicznym, najlepsze wyniki z zeszłego roku, takie jak Etsy (NASDAQ: ETSY) i Pinterest (NYSE: PINS), znajdowałyby się na szczycie mojej listy, aby kupować więcej, gdy tylko rynek zdecyduje się ponownie udać się na południe.

Chodzi o to, aby przygotować plan działania, zanim negatywne emocje, które towarzyszą „załamaniu” rynku, osiągną wysoki poziom. Wiedz, że nadchodzą turbulencje, przygotuj trochę gotówki i przygotuj plan ataku, gdy dojdzie do wyprzedaży.

 


 

06 grudnia 2020