Szczególną uwagę należy zwrócić na opłaty i prowizje, które są jednym z ważniejszych elementów naszego rachunku. Naturalnie, prowizje występują zawsze i mamy obowiązek ich zapłaty, tak więc kierujemy się tutaj zasadą: im mniejsze, tym lepiej.

Złota skarbona oszczędzanie pieniędzy

  Każdy inwestor ma do czynienia z całym rzędem tego typu kosztów. Prawdopodobnie najwyższe prowizje będą pochłaniane od wymiany akcji lub obligacji.
Domy maklerskie oferują różnorodne stawki w zależności od tego jak składane są nasze zlecenia. Możemy zrobić to telefonicznie, przez internet lub we własnej osobie.
W zależności od preferencji, należy zwrócić uwagę na te stawki, z których będziemy użytkować najczęściej. Ponadto, instytucje finansowe często przyznają swoim klientom szereg zniżek, dlatego najlepiej jest dowiedzieć się o tym wcześniej i zdecydować, która oferta jest najlepsza. Czasami prowizje mogą być niższe dla osób które mają duże obroty lub posiadają sporą kwotę na rachunku.

 

  Wybierając dom maklerski powinniśmy zwrócić uwagę czy deklaruje on najtańsze usługi w obszarze, który interesuje nas najbardziej.
Na rok 2020, typowe prowizje maklerskie z jakimi możemy się spotkać to około 0.10-0.30 procent wartości transakcji w przypadku akcji i około 0.20 procent w przypadku obligacji w przypadku transakcji wykonywanych przez internet.
Bardziej tradycyjne kanały (telefon, kontakt osobisty) są zwykle droższe.
Trzeba też pamiętać, że w domach maklerskich regułą są minimalne stałe kwoty prowizji, które wynoszą od 3 do 5 zł.

 

 

Prowizje od obrotu instrumentami pochodnymi

 

  Aby obracać instrumentami pochodnymi, trzeba zazwyczaj  podpisać w biurze maklerskim osobną umowę lub specjalny zdać test.
  Instrumenty pochodne są bardziej skomplikowane i niosą ze sobą większe ryzyko niż zwyczajne akcje, dlatego praktycy na ogół odradzają je początkującym. Jeśli jednak decydujemy się na taki krok, należy wcześniej przeanalizować jakiej wysokości prowizje będziemy musieli płacić. W przypadku kontraktów terminowych, większość prowizji ma postać kwotową – nie procentową. Z kolei prowizje od opcji są zazwyczaj wyrażane w procentach i są o wiele wyższe niż w przypadku podstawowych instrumentów.

 

 

Oferta kredytowa

 

  Jeżeli zdecydujemy się na kredyt (co również jest ryzykowną decyzją w przypadku początkujących), musimy prześledzić jakie są jego koszty.
Na koszt kredytu składa się kilka opłat. Jako oprocentowanie kredytu, biura maklerskie i/lub banki z nimi powiązane naliczają zwykle WIBOR, powiększony o własną marżę wyrażoną w punktach procentowych. Nie należy jednak ulegać wrażeniu,
że na tym kończą się wszystkie koszty, jakie musimy ponieść. Z kredytem związane są też inne opłaty m.in. na Bankowy System Gwarancyjny czy z powodu blokady rachunku. Często okazuje się, że kredyt jest po prostu nieopłacalny i zbyt drogi.
Jednak same koszty kredytu to niejedyny problem. Najważniejsze jest ile pieniędzy pożyczy nam instytucja finansowa i jaką swobodę pozostawi nam
w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

 

  Biura coraz rzadziej wybierają spółki losowo albo po prostu opisują te,
które zainteresowały zatrudnionego analityka. Oprócz tego, coraz częściej specjalizują się w określonej dziedzinie. Na przykład większość biur skupia się głównie na dużych, bardzo płynnych przedsiębiorstwach. Znajdą się jednak takie, które koncentrują się
na małych firmach. Można też zauważyć specjalizację branżową, która nie powinna umknąć uwadze osoby wybierającej dla siebie biuro maklerskie.

 

 

Rekomendacje maklerskie

  Są ważne, ale przedstawiają tylko jedną z wielu form działalności analitycznej biur. Decydując się na korzystanie z usług któregoś z brokerów, warto także spojrzeć na
inne produkty - chociażby przewidywania wyników. Godne uwagi są również różnorodnego rodzaju raporty kwartalne i miesięczne, np. branżowe.
  Dzięki takim publikacjom inwestor może zyskać szerszy obraz sytuacji na rynku,
a nie wyłącznie na jedną opcję. Gdyby istotne informacje docierały do gracza giełdowego jedynie raz na miesiąc, jego skuteczność nie byłaby zbyt duża,
dlatego też biura starają się dostarczać skromniejsze raporty raz w tygodniu lub częściej.
Normą są komentarze przed sesją, zawierające skróty najważniejszych informacji, które mogą mieć wpływ na notowania danego dnia (ewentualnie krótką na analizę techniczną). Część instytucji przygotowuje swoim klientom także podsumowania po sesji, w których dokonywane są oceny wydarzeń z konkretnego dnia. Coraz częściej tego typu zestawienia są codziennie przesyłane klientom
na skrzynkę mailową, dzięki czemu każdy inwestor ma bardzo prosty
i szybki dostęp do informacji.

 

 

Jakość systemu internetowego
 

  Obecnie większość inwestorów indywidualnych do zawierania transakcji wykorzystuje internet. Warto więc zwrócić uwagę, jakiej jakości usługi na tym obszarze oferuje dom maklerski. Liczy się wachlarz instrumentów analitycznych (na przykład do analizy technicznej), które zaoferuje nam biuro oraz wygoda obsługi.
W niektórych instytucjach przed ostatecznym podjęciem decyzji mamy zwykle możliwość otrzymania jakiejś formy „demo” rachunku, aby już wcześniej można było ocenić jego praktyczność samodzielnie.

  Wybierając dom maklerski, warto dobrać jakość systemu informatycznego do stosowanej przez nas strategii. Jeżeli planujemy kupować pojedyncze akcje, a następnie na długie lata zapominać o inwestycji, wówczas skomplikowany system transakcyjny
z pewnością nie będzie nam potrzebny.
  Jeżeli jednak zamierzamy wdrożyć jakąś zaawansowaną strategię techniczną,
warto zwrócić uwagę na to, jakie możliwości stwarza nam oprogramowanie oferowane przez wybrane biuro maklerskie. Zaawansowane narzędzia do analizy wykresów
czy nawet możliwość skonfigurowania własnego systemu transakcyjnego, która jeszcze kilka lat temu praktycznie nie istniała, dziś jest w zasięgu inwestorów.

 

 

Dostępność POK-ów
 

  Pomimo ogromnego rozwoju usług informatycznych i telekomunikacyjnych
w ostatnich latach, wciąż pozostają sprawy, których należy dokonać osobiście w Punkcie Obsługi Klienta (POK). Nie dotyczy to składania zleceń maklerskich,
ale przede wszystkim podpisywania różnego rodzaju umów i aneksów.
Z tego właśnie powodu warto zadbać o to, by POK wybranego przez nas biura maklerskiego znajdował się w dostępnym dla nas miejscu.
  Biuro maklerskie, które wprawdzie oferuje niskie prowizje, ale jego najbliższy POK znajduje się na drugim końcu kraju, może okazać się kiepskim wyborem.

 

Ja osobiście używam i polecam Degiro -
poniżej znajduje się link, który przekierowuje do degiro.pl

 

JAK WYBRAĆ DOM MAKLERSKI?
12 lipca 2020

link