Dlaczego warto inwestować

Dlaczego warto inwestować? Czym inwestowanie jest? Zastanawiałeś się niegdyś skąd zamożni mają tyle pieniędzy i dlaczego są coraz bogatsi? A może fantazjowałeś o wcześniejszej emeryturze? Wiesz, że powinieneś inwestować, ale nie wiesz jak zacząć? Jeśli odpowiedziałeś "tak" na którekolwiek z powyższych pytań, to znaczy, to oznacza że ten kanał i nasza strona jest dla ciebie. W tym i kolejnych filmach  omawiamy tematy inwestowania rozpoczynając od podstaw. Świat finansów może przerażać, ale po zapoznaniu się z głównymi pojęciami i zagadnieniami, na pewno wyda się ciekawy i warty uwagi.

 

Trzeba podkreślić, że inwestowanie samo w sobie nie jest prostym sposobem na bogactwo. Wymaga to masę wysiłku i mnóstwo nauki. Ale efekt końcowy wynagrodzi zapewne wszelki trud. W przeciwieństwie do powszechnej opinii nie należy oddawać swojego majątku w zarządzanie bankom, czy innym wysokiej klasą finansistom, którzy będą nim obracać w niezrozumiały dla nas sposób. Bez względu na zawód, hobby czy styl życia, to my sami najlepiej wiemy co zrobić z naszymi pieniędzmi.

 

"Inwestycja to wyrzeczenie się obecnych, pewnych korzyści na rzecz niepewnych korzyści w przyszłości" . Inwestowanie - znaczy zmuszenie Twoich pieniędzy do pracy. Czym inwestowanie Nie JEST? Inwestowanie to nie hazard. Hazard to obstawianie pieniędzy z nadzieją, że się coś zarobi. Mieszanie tych pojęć może brać się po części ze sposobu, w jaki ludzie "inwestują" - na przykład kupują akcje na podstawie zasłyszanych plotek. Prawdziwe inwestowanie nie odbywa się bez Twojego udziału. Prawdziwy inwestor nie wrzuca swoich pieniędzy w przypadkowe inwestycje, a raczej przeprowadza analizy i tylko jeśli ma rozsądne przesłanki ryzykuje kapitał. Oczywiście nadal niesie to ze sobą ryzyko i nie ma żadnych gwarancji na wygraną.

 

Procent składany Albert Einstein nazywał procent składany „największym matematycznym odkryciem w historii". "Cud" procentu składanego sprawia, że Twoje pieniądze są samonapędzającą się maszynką do zarabiania. Żeby mechanizm zadziałał potrzebne są dwa czynniki: powtórne inwestowanie zarobionych pieniędzy oraz czas. Im dłużej inwestujesz, tym większą kwotą obracasz. Prześledźmy to na przykładzie:

Na początku masz 100000PLN. Wpłacasz je do banku na rok, odsetki wynoszą 6%. Po roku masz już 10 6000 PLN. Teraz zamiast wziąć to, co zarobiłeś (600 PLN) inwestujesz je znowu na rok, na tych samych warunkach. Czyli po dwóch latach masz 10 6000 x 1.06 = 11 2360 PLN. Przez to, że zainwestowałeś też to, co zarobiłeś wcześniej, teraz zyskałeś 6360 PLN, a nie 6000 jak w roku poprzednim!

Po kolejnym roku masz już 11 9100 PLN - czyli zarobiłeś 6740 PLN, o 740 więcej niż w pierwszym roku

Pamiętaj - procent składany zwiększa wzrost Twoich pieniędzy. Jest tylko jeden minus - przez cały okres inwestycji nie możesz tknąć ani zainwestowanych pieniędzy, ani tego co zarobiłeś.

Jak budował majątek Warren Buffett na przestrzeni lat. "Procent składany"

01 września 2020