Dlaczego nie należy sprzedawać ExxonMobil

Problemy ExxonMobil (NYSE:XOM) nie wydają się kończyć. Rosnący poziom zadłużenia i mega plany wydatków kapitałowych w niesprzyjającym otoczeniu cenowym ropy doprowadziły do gwałtownego spadku kursu akcji w ciągu ostatnich kilku lat. Jego usunięcie z indeksu Dow Jones Industrial Average Index jeszcze bardziej pogłębiło obawy inwestorów o giganta naftowego, który był wówczas największą spółką giełdową pod względem kapitalizacji rynkowej. W 2020 roku akcje ExxonMobil spadły o ponad 40%. Są jednak powody, dla których nie należy sprzedawać tych akcji właśnie teraz.

1. Silniejszy bilans niż globalni rówieśnicy
Jednym z kluczowych czynników, które przyczyniły się do przetrwania firmy ExxonMobil przez ponad 100 lat, jest jej dyscyplina finansowa. Jednak w związku z rosnącym ostatnio poziomem zadłużenia, inwestorzy obawiają się, że ExxonMobil nie nadąża za tym frontem. Konsekwentnie niskie ceny ropy i gazu wpłynęły na zyski firmy w ostatnich kilku latach, ale firma kontynuowała swoje plany masowego wzrostu. To odbiło się na jej bilansie. Dodatkowo, bezprecedensowy spadek popytu na ropę spowodowany pandemią koronaawirusa poważnie uderzył w wyniki ExxonMobil w drugim kwartale, uniemożliwiając mu spłatę jakiegokolwiek zadłużenia z zysków.

Bilans ExxonMobil jest wyraźnie bardziej obciążony niż Chevron (NYSE:CVX), ale nadal jest lepszy niż jego globalne odpowiedniki BP (NYSE:BP), Royal Dutch Shell (NYSE:RDS.A) (NYSE:RDS.B) i Total (NYSE:TOT).

Niewątpliwie ExxonMobil musi zająć się swoim rosnącym zadłużeniem. Dobrą wiadomością jest to, że firma dąży do tego, aby nie zwiększać dalej swojego poziomu zadłużenia. Planuje zmniejszyć koszty operacyjne i odłożyć na później inwestycje kapitałowe, aby zachować gotówkę na dywidendę w przypadku dalszego osłabienia rynków naftowych.

2. Korelacja ExxonMobil z cenami ropy naftowej
Podobnie jak inne firmy naftowe, ExxonMobil aktywnie pracuje nad obniżeniem swoich kosztów produkcji w odpowiedzi na "niższe  ceny ropy. Choć jest to właściwa strategia w dłuższej perspektywie czasowej, to jednak wyniki firmy - i jej akcje - są powiązane z cenami ropy. Niższe zrealizowane ceny poważnie zaszkodziły wynikom ExxonMobil w drugim kwartale.

Porównanie cen Exxon Mobil do cen ropy.


Akcje nie odzyskały tyle, co ceny ropy od kwietnia, częściowo ze względu na zwiększony poziom zadłużenia spółki i duże plany inwestycyjne. To pozostawia pewne pole do popisu, jeśli w trzecim kwartale osiągnie lepsze wyniki, a w nadchodzących latach poprawi się dźwignia finansowa. Biorąc pod uwagę kroki podejmowane przez ExxonMobil, ten scenariusz jest prawdopodobny.  

Ceny ropy WTI w II kwartale wyniosły średnio 27,80 USD, a w III kwartale poprawiły się do 41,5 USD. Chociaż ceny ropy naftowej są trudne do przewidzenia, najgorsze prawdopodobnie już minęło. Wraz z cięciami produkcji po stronie podaży i ożywieniem aktywności po stronie popytu, dynamika rynku ropy naftowej poprawia się. To dobrze rokuje dla ExxonMobil.

Zobowiązanie ExxonMobil do wypłaty dywidendy
Stanowisko ExxonMobil w sprawie dywidend jest prawdopodobnie najtrudniejszą ze wszystkich strategii. Podczas gdy wielu analityków i inwestorów uważa, że spółka powinna obniżyć wysokość dywidend w celu zmniejszenia obciążenia bilansu, spółka chce podjąć ten krok tylko w ostateczności. Zachowanie kapitału jest zdecydowanie korzystne dla długoterminowego wzrostu. ExxonMobil uważa jednak, że spółka nie musi jeszcze obcinać swojej dywidendy.

Planuje utrzymać dywidendę poprzez redukcję kosztów operacyjnych i odroczenie inwestycji kapitałowych. Strategia ta może zadziałać w krótkiej perspektywie, jeśli rynki naftowe będą się nadal poprawiać.

Siła bilansowa ExxonMobil, poprawa podstaw rynku naftowego oraz zaangażowanie firmy w utrzymanie wypłat to wystarczające powody, aby na razie utrzymać swoje udziały.

11 września 2020