2021 Gospodarka USA

Pandemia koronaawirusa zrobiła niezły numer  amerykańskiej gospodarce. Nie tylko kosztowała miliony Amerykanów ich miejsca pracy, ale zmusiła tysiące małych firm do trwałego zamknięcia działalności, szkodząc w ten sposób społecznościom i przyczyniając się do ogólnego kryzysu bezrobocia. I choć zarówno giełda, jak i rynek mieszkaniowy wypadły w tym roku dobrze, to ogólna gospodarka jest wciąż daleka od całkowitego wyjścia z kryzysu. 

Ale czy w 2021 r. sytuacja się poprawi? Bez kryształowej kuli nie da się powiedzieć. Obecnie przypadki COVID-19 wciąż pojawiają się w alarmującym tempie, a systemy szpitalne w całym kraju są przytłoczone. Tymczasem hrabstwa w całym kraju nakładają restrykcje, próbując ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa, i choć mogą one pomóc z punktu widzenia zdrowia publicznego, to z ekonomicznego punktu widzenia mogą być druzgocące. 

Jest jednak kilka dobrych wieści. Po pierwsze, w przygotowaniu jest wiele obiecujących szczepionek przeciwko koronaawirusowi, które mogą być dostępne dla ogółu społeczeństwa już w kwietniu 2021 roku. Jeśli zaszczepi się wystarczająco dużo osób, może to pomóc w stłumieniu wybuchu epidemii. Po drugie, choć liczba osób bez pracy jest nadal wysoka, to od czasu osiągnięcia szczytowego poziomu w kwietniu stale spada. I jeśli ta tendencja się utrzyma, w nadchodzącym roku może pojawić się więcej miejsc pracy. 

Nie możemy jednak liczyć na to, że w 2021 r. nastąpi pełne ożywienie gospodarcze, zwłaszcza nie w pierwszej połowie roku. Nawet jeśli ustawodawcy uchwalą w najbliższych tygodniach ustawę stymulującą (na co nie powinniśmy liczyć, widząc, jak długo o nią walczyli), trudno jest przewidzieć, na ile będzie ona pomocna i skuteczna. 

Wiemy jednak, że początek 2021 roku będzie prawdopodobnie tą samą skalistą kontynuacją roku 2020 i choć są powody, by sądzić, że sytuacja ulegnie poprawie, może to trwać miesiącami. W związku z tym, oto kilka kroków, które należy podjąć w przypadku, gdyby gospodarka nie wyglądała znacznie lepiej do końca przyszłego roku.

1. Zwiększcie swój fundusz kryzysowy
Miejmy nadzieję, że w nadchodzącym roku miejsca pracy staną się bardziej obfite, a nie mniej. Ale nigdy nie wiadomo, jaki wpływ będzie miała recesja, więc dobrym pomysłem jest zasilenie funduszu awaryjnego, jeśli masz zapasową gotówkę w swoich bieżących wypłatach. W rzeczywistości, co najmniej, należy dążyć do tego, aby wydatki na życie przez trzy miesiące przynosiły oszczędności, ale jeśli będzie można zrobić to lepiej, kupimy sobie jeszcze większą ochronę w świetle obfitującej niepewności ekonomicznej. 

2. Trzymaj się z dala od długów
Dług może być niebezpieczny w każdej chwili, ale jeśli stracisz pracę lub zobaczysz, że Twoje dochody są zagrożone, może to być katastrofalne. Jeśli nie dojdzie do prawdziwego zagrożenia, którego nie pokryją twoje dochody i oszczędności, staraj się unikać długów, dopóki gospodarka nie będzie bardziej stabilna. (Nawet wtedy najlepiej unikać długów, ale spójrzmy prawdzie w oczy - dla wielu ludzi dług jest częścią życia). 

3. Zabezpieczyć boczną pracę
Biorąc pod uwagę sposób, w jaki koronaawirus się rozprzestrzenia, teraz może nie być najlepszym momentem, aby wyjść i zapisać się do pracy w kasie w lokalnym supermarkecie lub przy stolikach w pobliskiej restauracji. Ale jeśli jesteś w stanie znaleźć drugi koncert do zrobienia na boku z komfortu domu, lub w sposób, który nie jest niebezpieczny dla zdrowia, kupisz sobie trochę bezpieczeństwa finansowego,. Powiedzmy, że jesteś w stanie pracować jako deweloper internetowy w domu kilka nocy w tygodniu lub wyprowadzać psy innych ludzi, gdy są poza miastem. Jeśli w nowym roku zmniejszysz liczbę godzin w swojej głównej pracy, będziesz miał swój występ na boku, aby wrócić do pracy. A dysponowanie tym strumieniem dochodów może również pomóc w zbudowaniu zdrowszego stanu konta oszczędnościowego przy jednoczesnym usuwaniu długów. 

Co czeka cię w 2021 roku?
Są powody, by sądzić, że w 2021 roku gospodarka się poprawi, ale czy w pełni się odrodzi, to wielkie pytanie. Wiele będzie zależało od tego, jak dobrze poradzi sobie z pandemią i jaka pomoc, jeśli w ogóle, zostanie w końcu dostarczona amerykańskiemu społeczeństwu w formie rachunku pomocowego. Choć zawsze dobrze jest mieć nadzieję na najlepsze, ważne jest, aby być realistą, że ożywienie amerykańskiej gospodarki może się przedłużyć. Przygotuj się na taką możliwość, aby zminimalizować własny stres finansowy w czasie, który może być kolejnym interesującym rokiem.

 

11 grudnia 2020